novinky

ROZHOVOR: Nevšední kriminálka ze Zlína

Společnost Elisoft měla vždy blízko ke studentům, a proto se rozhodla podpořit jeden jejich aktuální projekt. Náš tým zaujalo natáčení studentského filmu Cornelia, kriminálky z prostředí Zlína. To jsme si přece nemohli nechat ujít. Dohodli jsme se na spolupráci a díky tomu nyní patříme mezi hrdé partnery filmu. Abychom vám film trochu představili, rozhodli jsme se udělat rozhovor s režisérem Cornelie, Radimem Svobodou. S tím jsme se bavili nejen o natáčení jejich závěrečného projektu, ale i o jeho působení na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně a plánech do budoucna.

Ahoj Radime, trošku se nám, prosím, představ a pověz něco o sobě.

Ahoj, já jsem Radim Svoboda a je mi 26 let. Jsem v pátém ročníku oboru režie a scenáristika na Fakultě multimediálních komunikací na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Mám za sebou několik filmů, protože ve škole točíme každý semestr něco jiného. Můj magisterský film je právě Cornelia, se kterou bych měl ukončit studium. Mezitím jsem stihl nabrat i nějaké poznatky z praxe. Pokud můžu zmínit například seriál Rapl, což byla pro mě velmi dobrá zkušenost.

Štáb filmu Cornelie- režisér a zvukař | Rozhovor Radim Svoboda

Dnes si budeme povídat o studentském filmu Cornelie. Už teď víme, že to bude kriminálka. Proč právě tento žánr?

Mě vždycky kriminálky bavily a myslím, že baví i široké spektrum diváků. Vždy jsem chtěl právě v našich omezených studentských podmínkách něco takového natočit, tak jsem hledal specifický útvar, kterým by to šlo. Zatím nemáme prostor natočit celovečerák, proto náš film bude mít maximálně třicet minut. Tento osobitý kriminální příběh by měl být o lidech v našem věku, aby to diváky bavilo. Nakonec vznikl scénář Cornelie, jehož děj je zasazený do Zlína a vypráví o mladém poručíkovi Tománkovi.

Jak jsi už vzpomenul, děj se odehrává ve Zlíně. Na jaké zajímavé místa se diváci mohou těšit, pokud můžeš nějaká prozradit?

Nechtěli jsme Zlín nijak výrazně zvýrazňovat, aby byl propagovaný a vypadalo to jako záběry cestovní kanceláře. Spíše jsme jej jen zapustili do děje, ať atmosféra filmu dýchá tímto krásným městem. V různých záběrech se ocitáme ve zlínském prostředí, ve Svitu, kde jsou staré i nové baťovské továrny, mezi baťovskými domky a dostaneme se i na Jižní Svahy (část Zlína, pozn.red.). Nakonec se vracíme do Svitu, k oblíbenému studentskému klubu Blok 12, kde celý náš příběh vyvrcholí.

Jak probíhalo celé natáčení? Slyšel jsem, že jste natáčeli v období, kdy panovaly v Česku tuhé mrazy…

Nakonec jsme natáčeli devět dní. Bylo náročné synchronizovat lidi tak, aby byli vždy na správných místech. Ve filmu účinkují herci z Brna, Zlína či Jihlavy. Mají svoje zkoušky v divadlech, plus se sem museli vždy nějak dopravit. Byl to trochu oříšek, ale nakonec se to podařilo. Kromě Zlína jsme také chtěli zachytit zimní atmosféru (natáčení proběhlo v únoru, pozn.red.). Všechno jsme řešili hodně dopředu a neměli jsme tušení, že budou takové silné mrazy. Poslední den jsme natáčeli v noci a mám pocit, že právě tehdy padly záporné teplotní rekordy. Všichni to zvládli na výbornou a touto cestou bych chtěl celému štábu i hercům znova poděkovat.

Scéna na parkovišti ze studentského filmu Cornelie | Rozhovor Radim Svoboda

Získal jsi v průběhu natáčení Cornelie nějaké nové zkušenosti?

Určitě ano. Natáčení probíhalo v kvalitních podmínkách hlavně díky IS produkci, která nám půjčila profesionální kamerovou a zvukovou techniku. Kromě toho taky vybavení jako stan, kde jsme se mohli schovávat s monitory a technikou, když byla zima nebo vítr. Asi největší zkušeností pro mě bylo rozložení jednotlivých obrazů do těch devíti dní. Natáčeli jsme na přeskáčku a takto náročný film jsem ještě nikdy nedělal. Udržet v hlavě všechny herce, jejich postavy a celý pohled na film bylo trochu složité.

Budou ve filmu hrát nějaké osobnosti, které mohou diváci znát?

Asi největší osobností je pan Jan Grygar, kterého si čtenáři mohou pamatovat z Četnických humoresek. Dále herci Městského divadla Zlín jako Zdeněk Julina, Markétka Kalužíková, Pepa Koller. A nesmím zapomenout ani na našeho brněnského herce, vycházející hvězdu, Dominika Telekyho z Divadla Husa na provázku. V našem filmu hraje hlavní roli poručíka Tománka.

A s jakým týmem jsi pracoval? Věděl jsi, do čeho jdeš?

Se stejným štábem jsem točil jeden film už minulý rok. Tam jsme se poznali, zjistili kdo, jak pracuje a teď už jsme věděli, do čeho jdeme. S Aničkou Jelínkovou (produkční filmu, pozn.red.) ten film řešíme už rok a půl a těší mě, že při tom se mnou zůstala a dotáhli jsme to spolu do úspěšného konce. Obětovala Cornelii hodně práce i času. Celkově to byl štáb plný kamarádů, kteří jsou skvělí ve svých oborech.

Celý tím filmu Cornelie | Rozhovor Radim Svoboda

Prozraď nám nějaký teaser na film, proč by na něj měli přijít lidé do kina?

Je to trochu jiná kriminálka, než jste normálně zvyklí. Z filmu doufám půjde cítit naše mladická dravost a energie, se kterou jsme se do něj pustili.

Kdy a kde bude premiéra Cornelie?

Slavnostní premiéra je naplánovaná na 23. Května ve zlínském Golden Apple Cinema od 18:00. Dále bychom chtěli promítat i v dalších městech jako Brno, možná Praha nebo se soustředit na festivaly. Chceme Cornelii dostat co nejvíce mezi lidi.

Děkuji moc za rozhovor. Je ještě něco, co bys chtěl čtenářům vzkázat?

Chtěl bych srdečně pozvat všechny čtenáře článku na náš film. Věřím, že se Vám bude líbit, protože jak už jsem zmiňoval, je to trochu jiná kriminálka. A hlavně bych chtěl poděkovat Vaší společnosti, že jste nás podpořili a dnes jsem si tady s tebou mohl popovídat.

 

Posledních pár lístků na prodej. Nenechte si ujít tuto strhující podívanou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *